Kontakty
ZŠ U LesaDružina a školní jídelnaMŠ Olbrachtova
MŠ V Aleji
E - ŽK
Úvodní stránka » Školní jídelna
JAK NAUČIT PŘEDŠKOLNÍ DÍTĚ SPRÁVNĚ JÍST
 
Dítě není malý dospělý. To by měl mít na paměti každý, kdo se stará o výživu a výchovu ke správnému stolování dětí. Dětský organismus roste a vyvíjí se. Z toho důvodu má specifické nároky na výživu, jejich správné stravování mu zajistí zdravý vývoj.
Dítě si stravu neurčuje samo, musíme mu ji nabízet. To je první předpoklad výchovy k celoživotnímu racionálnímu stravování. Pokud dítě nabízený pokrm odmítne, je to většinou spontánní reakce na neznámou věc. Chce to velkou dávku trpělivosti, protože dítě odmítne novou potravinu třeba sedmkrát, než si na její chuť zvykne. V této fázi se může udělat mnoho chyb, které se odrazí ve vztahu dítěte k jídlu na dlouhou dobu, někdy i navždy. Náprava těchto chyb pak bude stát hodně sil vychovatele i dítě.
Jídelní chování dítěte je přirozeně odrazem stravování v rodině. Děti potřebují přirozenou pestrou a chutnou stravu, která není dráždivá, nadměrně slaná a tučná. Taková strava prospěje všem členům rodiny, a je tedy vhodné, aby celá rodina jedla totéž. K dobrým návykům patří také kultura stolování a příjemná, klidná atmosféra u stolu.
 
NEJČASTĚJŠÍ CHYBY
Sladkosti - nadměrná konzumace.
Rychlá občerstvení - zvyšování tělesné hmotnosti a hladiny cholesterolu a krevního tuku.
Nízkotučné potraviny - nejde o to, tuky z dětského jídelníčku vyloučit, ale zaměřit se na jejich správný výběr.
Nedostatek ovoce a zeleniny  - jsou cennými zdroji vitamínů, minerálních látek a vlákniny, proto bychom je měli jíst 5xdenně.
 
Nechce-li dítě konkrétní potravinu jednou, nevadí, rozhodně se ale nevzdávejte a zkuste mu ji dát ještě několikrát. Jestliže však něco dítě odmítá systematicky, smiřte se s tím. Ani dospělí přece nejedí vše. Jen je třeba ohlídat míru odmítaných potravin, aby nedošlo k situaci, kdy se jídelníček dítěte zúží natolik, že přijímané potraviny nepokryjí jeho biologické potřeby.
 
 Doporučená pestrost jídel ve školní jídelně - najdete zde.
 
 
Základní škola a Mateřská škola U Lesa, Karviná, příspěvková organizace
U Lesa 713, Karviná-Ráj, 734 01
IČ: 480 04 529
+420 596 311 487, +420 739 669 921
sekretariat@ulesakarvina.cz
DS: swcray4
Tato stránka je vytištěna z webu www.ulesakarvina.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.